Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 8       Lapozás: 1-8

Intézménymutató: Bundestag /NSZK/


1956. október

Az LDU a forradalom alatt Burgenlandban felállított egy segítő központot a Magyarországról érkező menekültek részére. Heinrich Reitinger innen indított el október 30-án Budapestre egy gyógyszer- és élelmiszerszállítmányt. A Bundestag egy megbízott bizottsága szerint a menekülteknek kb. az 5%-a volt magyarországi német. A Németországban letelepedni szándékozó német származásúak a "később kitelepült" (Spätaussiedler) kategóriába kerültek, s így az állampolgárságot a legrövidebb úton megkapták.

1961. május

A Bundestag Külpolitikai Bizottsága meghallgatást tartott az NSZK-ban működő Honfitársi Szövetségek (Landsmannschaftok) számára. A bizottság kikérte véleményüket a kelet-európai államokkal való esetleges diplomáciai kapcsolatfelvételről. Egyedül a Magyarországról származó németek szervezete, az LDU helyeselt egy ilyen irányú erőfeszítést.

1981. szeptember 13–23.

Réger Antal a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására 10 napos hivatalos látogatást tett az NSZK-ban. Találkozott a pártok képviselőivel, látogatást tett a Bundestagban, tárgyalt az Oktatásügyi Minisztériumban, találkozott az LDU vezetőjével és interjút adott a Deutsche Welle-nek.

1988. szeptember 28. – október 1.

Stadinger István meghívására német kollégája, a Bundestag elnöke Philipp Jenninger Magyarországra érkezett. Itt tartózkodása alatt ellátogatott Baranyába és Budaörsre is, ahol találkozott a magyarországi németek képviselőivel.

1990. június 6.

Rita Süssmuth, a német parlament elnöke magyarországi látogatása egyik pontjaként felkereste a Szövetséget, ahol az elnökségi tagokkal megbeszélést folytatott.

1992. március 20.

A német kormány tájékoztatta a Bundestagot a közép- és kelet-európai németség helyzetéről, és a kormány eddigi, a kisebbségek helyzetének javítását célzó tevékenységéről. Eszerint a rendszerváltás óta Németország különböző magyarországi - nem kimondottan csak a kisebbségekkel összefüggő - projektek finanszírozására (1991 novemberéig) 13 481 000. DM-t fordított.

1992. május 24.

A Bundestag jóváhagyta a magyar-német alapszerződést.

1992. december 1–2.

Nyilvános meghallgatás a Bundestagban, amelynek témája a német kisebbségek helyzete és a német kulturális örökség ápolása Európa keleti felében, beleértve a volt Szovjetunió utódállamait is. Résztvevők: a Német Bel-, és Külügyminisztérium illetékesei, a közvetítő szervezetek, kutatók, és a kisebbségek képviselői. Magyarországról Hambuch Géza vett részt a tanácskozáson.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>